znak minimapa
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Zajímavosti

Zajímavosti

Ve druhé polovině roku 1911 byl v obci Němčice vybudován vodovod, který přivedl do obce vodu ze studně na úpatí Kunětické hory. Vodovod byl zkolaudován dne 31. května 1912 a sloužil až do konce 50. let 20. století, kdy byla obec napojena na pardubický městský vodovod. K připomenutí starého vodovodu byl na konci roku 2016 renovován původní stojan na vodu, a byl umístěn v centrální čísti obce naproti rybníčku, tedy přibližně v místech, kde stál původní stojan na vodu. 

Na obrázcích níže naleznete historické dokumenty k vodovodu a fotografii renovovaného stojanu a informační tabule, která byla nově zřízena.

Zadost o vodovod.jpg Rozbor vody 01.jpg Rozbor vody 02.jpg
Žádost Obecního úřadu Němčice o zahájení vodoprávního řízení na stavbu vodovodu ze dne  25. srpna 1909 Rozbor vody z němčického vodovodu ze dne 3. 9. 1912

 

planek_barva_01.jpg planek_barva_02.jpg 2016-12-26 @12-08-02.jpg
Návrh na zřízení druhé studny pro němčický vodovod vypracovaný Ing. Vendelínem Dvořákem v listopadu 1917

Renovovaný stojan na vodu s informační tabulí

 

 

 

Němčicemi protéká řeka Labe, přes kterou v minulosti vedly dva mosty, jeden železný a směrem ke Dřítči kratší železný most inundační s obloukovým zábradlím.

Mosty 2.9.1932

V letech 1933 - 1934 byl firmou "Ing. Josef a František Novák z Hradce Králové" postaven nový most. K zajímavostem patří, že stavba vznikla na louce na suchu a později byl pod most místní regulací převeden tok řeky Labe.

Stavba mostu 9.8.1934

Nese název "Němčický most", i když je postaven na katastru obce Dříteč.

Po 68 letech v roce 2002 proběhla rozsáhlá rekonstrukce mostu ve výši zhruba 30 miliónů korun. Investorem stavby byl Pardubický kraj.

 

Slavnostního předání zrekonstruovaného mostu se zúčastnil i tehdejší hejtman Pardubického kraje ing. Roman Línek.

 

V dubnu 2006 postihly Českou republiku povodně, zajímavé fotografie Němčic při povodni a při běžném stavu naleznete zde.

 

Dne 7. května 2005 se u pomníku obětem II. světové války konala pietní vzpomínka. Občané si připomněli tragickou událost, která se na tomto místě stala v tento den před šedesáti lety, a uctili památku zastřelených spoluobčanů.

Pietní vzpomínka

Při této příležitosti se v Němčické hospůdce uskutečnilo setkání rodáků. Všichni přítomní společně zavzpomínali na život v obci před lety, prohlédli si kroniku obce a fotografie z historie i současnosti.

Setkání občanů

Napište nám

http://www.masrkh.oblast.cz

http://www.poptavka.net/popForm.aspx

Občanské sdružení Dříteč:

www.osdritec.webnode.cz

Fulltextové vyhledávání

20. 1. Ilona

Zítra: Běla

Upozornění pro občany, kteří se hlásí k trvalému pobytu v obci Němčice.

Přihlášení se provádí v úředních hodinách na Obecním úřadě Němčice, vezměte s sebou občanský průkaz, rodné listy dětí do 15 let a 50 Kč za každého přihlášeného občana.

Vážení rodiče s trvalým pobytem v obci. Pokud se Vám narodí dítě, přijďte prosím s rodným listem na obecní úřad, abychom mohli dítě zapsat do naší evidence obyvatel.

Jste pro úplný a celoplošný zákaz kouření v restauracích, barech a obdobných provozovnách?
a) Ano
  
 387
b) Ne
  
 175
c) Nevím/Je mi to jedno
  
 136

Návštěvnost stránek

149980