znak minimapa
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Památky a stavby v obci

Památky a stavby v obci

Při příjezdu do obce Němčice směrem od Kunětické hory se po pravé straně nachází Obecní dům. Výstavba tohoto domu proběhla od září roku 2013 do května roku 2014. Investorem byla obec Němčice, zhotovitelem BW stavitelství s.r.o., projektantem Ak. arch. Miloslav Chaloupka. 

Slavnostní otevření nového Obecního domu, představení nových symbolů obce a prohlídka interiéru se uskutečnily dne 10. května 2014. Součástí této akce byla i tradiční pietní vzpomínka padlým spoluobčanům v II. světové válce, setkání občanů v novém multifunkčním sále s občerstvením.

Nový Multifunkční obecní dům.

Pomník věnovaný obětem II. světové války. Na tomto místě bylo 7. května 1945 na samém konci války nacisty zastřeleno šest mužů z Němčic. O rok později byl na stejném místě postaven pomník, věnovaný obětem tragédie. K této smutné události byla vydaná publikace ,,Revoluce na vsi.“  Každý rok v květnu se schází občané Němčic a příbuzní, aby zde uctili jejich památku.

Pomník byl v roce 2014 opraven a přemístěn před nově postavenou budovu Obecního domu.

Pomník na novém umístění před Obecním domem.

Na místě bývalých pomníčků, byla zbudována opěrná zídka se jmény zastřelených občanů.

Opěrná zídka se jmény padlých spoluobčanů

Pomník věnovaný obětem II. světové války na původním místě, kde stojí v současnosti Obecní dům.

 

Pomník na původním místě

 

V části obce Na Pašti se nachází dřevěná kaplička, zasvěcena sv. Vavřinci a sv. Martinovi. Kaplička byla vystavěna od září roku  2013 do května roku 2014. Kaplička byla postavena včetně vnitřního vybavení, za bezplatné spolupráce terapeutického centra Věznice Pardubice pod vedením vychovatele terapeuta PhDr. Milana Novotného. 

Slavnostní otevření a vysvěcení nově vybudované kapličky  se uskutečnilo v sobotu 17. května 2014.

 

Kaplička

Další pomníček - pískovcový lev, věnovaný občanům Němčic, kteří padli v I. světové válce, se nachází ve středu obce. Každoročně 11. listopadu v Den válečných veteránů jsou na tomto místě zastupiteli obce položeny květiny a tím uctěna památka padlým.

Pomník padlým v I. světové válce

Naproti pomníčku stojí křížek (kalvárie) postavený v r. 1904. Po obou stranách byl zdoben pískovcovými sochami. Jedna z nich byla odcizena. Druhá je nyní uschována.

Křížek z r. 1904

Vedle křížku byla 16. prosince 2004 postavena nová zvonička bez zvonu. Na tomto místě stála původní zvonička postavená v r. 1904 - tedy před sto lety. Ve II. světové válce byl zvon zabaven nacisty pro válečné účely. Původní  zvonička se v sedmdesátých letech 20. století stářím zbortila.

Zvonička z roku 2004 byla v průběhu času poškozena povětrnostními vlivy a proto byla dne 28. června 2012 nahrazena novou zvoničkou se zvonem.

 

Původní zvonička

Původní zvonička z roku 2004 a křížek při východu slunce.

Původní zvonička v západu slunce

Dne 28. června 2012 byla postavena nová zvonička. Nová zvonička
Zvonička se zvonem, který byl pořízen z finanční sbírky spoluobčanů. Nová zvonička ráno

Za mostem přes řeku Labe po levé straně vedle silnice směrem ke Dřítči se nachází pomníček věnovaný panu Miloslavu Hájkovi, který byl na tomto místě 7. května 1945 zastřelen nacisty. Každoročně v květnu je položením květin uctěna jeho památka.

Pomník obětem II. světové války2019-02-09 @14-47-52.jpg

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.

Fulltextové vyhledávání

27. 1. Ingrid

Zítra: Otýlie

Upozornění pro občany, kteří se hlásí k trvalému pobytu v obci Němčice.

Přihlášení se provádí v úředních hodinách na Obecním úřadě Němčice, vezměte s sebou občanský průkaz, rodné listy dětí do 15 let a 50 Kč za každého přihlášeného občana.

Vážení rodiče s trvalým pobytem v obci. Pokud se Vám narodí dítě, přijďte prosím s rodným listem na obecní úřad, abychom mohli dítě zapsat do naší evidence obyvatel.

Ochutnáváte rádi pivní speciály v Němčické hospůdce?
a) Ano, speciály mi chutnají.
  
 161
b) Ne, preferuji jiná piva.
  
 59
c) Piva V Němčické hospůdce nerozlišuji.
  
 52
d) Do Němčické hospůdky nechodím.
  
 171

Návštěvnost stránek

211049