znak minimapa
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Zajímavosti

Zajímavosti

Němčický unikát

Kdo z Pardubáků a obyvatel okolních obcí nikdy neslyšel o vyhlášené Pernštejnské rybniční soustavě? Byla podstatně větší než současná Třeboňská a rybník Velká Čeperka byl co do plochy největším rybníkem na území Čech a Moravy. Kam se na něho hrabe současný Rožmberk. I u Němčic byl rybník, který byl součástí jmenované soustavy. Jmenoval se jak jinak než Němčický.

V 90. letech 20. století prováděl vyhlášený východočeský ornitolog Tomáš Bělka (specialista na dravce a sovy, vynikající znalec především orlů) revizi vycpanin orlů vornitologických sbírkách po muzeích v České republice. Navštívil samozřejmě i Východočeské muzeum v Pardubicích. Jaké bylo nejen jeho překvapení ale překvapení republikových ornitologických odborníků (profesiálních i amatérských), když při revizi dvou opeřených mláďat zjistil, že se nejedná o orly křiklavé (Aquila pomarina), ale o mláďata orla volavého (Aquila clanga). Tato mláďata byla střelena dne 5.7.1847 plně opeřena na hnízdě u Němčického rybníka. Jednalo se jednoznačně o první a dosud jediné prokázání hnízdění tohoto druhu na území České republiky. Výjimečnost nálezu dokazuje i to, že tento pták je v Evropě velmi vzácným hnízdičem a hnízdí pouze několik párů na území Polska, Rumunska, Ruska a Ukrajiny (evropský hnízdní atlas 1997).

Co myslíte obyvatelé Němčic, je to unikát? Která obec se může pyšnit tím, že v její blízkosti hnízdil tak výjimečný a vzácný druh ptáka. Já o žádné takové obci na území České republiky nevím. Takže za mě jde o němčický unikát!!!!!

Text připravil milovník přírody Mgr. Jiří Rejl
Za jeho zpracování děkujeme

Němčický vodovod

Ve druhé polovině roku 1911 byl v obci Němčice vybudován vodovod, který přivedl do obce vodu ze studně na úpatí Kunětické hory. Vodovod byl zkolaudován dne 31. května 1912 a sloužil až do konce 50. let 20. století, kdy byla obec napojena na pardubický městský vodovod. K připomenutí starého vodovodu byl na konci roku 2016 renovován původní stojan na vodu, a byl umístěn v centrální čísti obce naproti rybníčku, tedy přibližně v místech, kde stál původní stojan na vodu. 

Na obrázcích níže naleznete historické dokumenty k vodovodu a fotografii renovovaného stojanu a informační tabule, která byla nově zřízena.

Zadost o vodovod.jpg Rozbor vody 01.jpg Rozbor vody 02.jpg
Žádost Obecního úřadu Němčice o zahájení vodoprávního řízení na stavbu vodovodu ze dne  25. srpna 1909 Rozbor vody z němčického vodovodu ze dne 3. 9. 1912

 

planek_barva_01.jpg planek_barva_02.jpg 2016-12-26 @12-08-02.jpg
Návrh na zřízení druhé studny pro němčický vodovod vypracovaný Ing. Vendelínem Dvořákem v listopadu 1917

Renovovaný stojan na vodu s informační tabulí

 

 

 

Němčicemi protéká řeka Labe, přes kterou v minulosti vedly dva mosty, jeden železný a směrem ke Dřítči kratší železný most inundační s obloukovým zábradlím.

Mosty 2.9.1932

V letech 1933 - 1934 byl firmou "Ing. Josef a František Novák z Hradce Králové" postaven nový most. K zajímavostem patří, že stavba vznikla na louce na suchu a později byl pod most místní regulací převeden tok řeky Labe.

Stavba mostu 9.8.1934

Nese název "Němčický most", i když je postaven na katastru obce Dříteč.

Po 68 letech v roce 2002 proběhla rozsáhlá rekonstrukce mostu ve výši zhruba 30 miliónů korun. Investorem stavby byl Pardubický kraj.

 

Slavnostního předání zrekonstruovaného mostu se zúčastnil i tehdejší hejtman Pardubického kraje ing. Roman Línek.

 

V dubnu 2006 postihly Českou republiku povodně, zajímavé fotografie Němčic při povodni a při běžném stavu naleznete zde.

 

Dne 7. května 2005 se u pomníku obětem II. světové války konala pietní vzpomínka. Občané si připomněli tragickou událost, která se na tomto místě stala v tento den před šedesáti lety, a uctili památku zastřelených spoluobčanů.

Pietní vzpomínka

Při této příležitosti se v Němčické hospůdce uskutečnilo setkání rodáků. Všichni přítomní společně zavzpomínali na život v obci před lety, prohlédli si kroniku obce a fotografie z historie i současnosti.

Setkání občanů

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.

2. 12. Blanka

Zítra: Svatoslav

Upozornění pro občany, kteří se hlásí k trvalému pobytu v obci Němčice.

Přihlášení se provádí v úředních hodinách na Obecním úřadě Němčice, vezměte s sebou občanský průkaz, rodné listy dětí do 15 let a 50 Kč za každého přihlášeného občana.

Vážení rodiče s trvalým pobytem v obci. Pokud se Vám narodí dítě, přijďte prosím s rodným listem na obecní úřad, abychom mohli dítě zapsat do naší evidence obyvatel.

Jaké knihy rádi čtete?
a) Romány
  
 76
b) Cestopisy
  
 34
c) Odborné knihy
  
 33
d) Detektivky
  
 27
e) Různé knihy
  
 50
f) Nečtu knihy
  
 47

Návštěvnost stránek

577712