Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Zajímavosti

Zajímavosti

Němčický unikát

Kdo z Pardubáků a obyvatel okolních obcí nikdy neslyšel o vyhlášené Pernštejnské rybniční soustavě? Byla podstatně větší než současná Třeboňská a rybník Velká Čeperka byl co do plochy největším rybníkem na území Čech a Moravy. Kam se na něho hrabe současný Rožmberk. I u Němčic byl rybník, který byl součástí jmenované soustavy. Jmenoval se jak jinak než Němčický.

V 90. letech 20. století prováděl vyhlášený východočeský ornitolog Tomáš Bělka (specialista na dravce a sovy, vynikající znalec především orlů) revizi vycpanin orlů vornitologických sbírkách po muzeích v České republice. Navštívil samozřejmě i Východočeské muzeum v Pardubicích. Jaké bylo nejen jeho překvapení ale překvapení republikových ornitologických odborníků (profesiálních i amatérských), když při revizi dvou opeřených mláďat zjistil, že se nejedná o orly křiklavé (Aquila pomarina), ale o mláďata orla volavého (Aquila clanga). Tato mláďata byla střelena dne 5.7.1847 plně opeřena na hnízdě u Němčického rybníka. Jednalo se jednoznačně o první a dosud jediné prokázání hnízdění tohoto druhu na území České republiky. Výjimečnost nálezu dokazuje i to, že tento pták je v Evropě velmi vzácným hnízdičem a hnízdí pouze několik párů na území Polska, Rumunska, Ruska a Ukrajiny (evropský hnízdní atlas 1997).

Co myslíte obyvatelé Němčic, je to unikát? Která obec se může pyšnit tím, že v její blízkosti hnízdil tak výjimečný a vzácný druh ptáka. Já o žádné takové obci na území České republiky nevím. Takže za mě jde o němčický unikát!!!!!

Text připravil milovník přírody Mgr. Jiří Rejl
Za jeho zpracování děkujeme

Němčický vodovod

Ve druhé polovině roku 1911 byl v obci Němčice vybudován vodovod, který přivedl do obce vodu ze studně na úpatí Kunětické hory. Vodovod byl zkolaudován dne 31. května 1912 a sloužil až do konce 50. let 20. století, kdy byla obec napojena na pardubický městský vodovod. K připomenutí starého vodovodu byl na konci roku 2016 renovován původní stojan na vodu, a byl umístěn v centrální čísti obce naproti rybníčku, tedy přibližně v místech, kde stál původní stojan na vodu. 

Na obrázcích níže naleznete historické dokumenty k vodovodu a fotografii renovovaného stojanu a informační tabule, která byla nově zřízena.

Zadost o vodovod

Rozbor vody z němčického vodovodu ze dne 3. 9. 1912

Rozbor vody z němčického vodovodu ze dne 3. 9. 1912

 

 

Návrh na zřízení druhé studny

Návrh na zřízení druhé studny

Renovovaný stojan na vodu s informační tabulí

 

 

 

 

 

 

 

Němčicemi protéká řeka Labe, přes kterou v minulosti vedly dva mosty, jeden železný a směrem ke Dřítči kratší železný most inundační s obloukovým zábradlím.

Mosty 2.9.1932

V letech 1933 - 1934 byl firmou "Ing. Josef a František Novák z Hradce Králové" postaven nový most. K zajímavostem patří, že stavba vznikla na louce na suchu a později byl pod most místní regulací převeden tok řeky Labe.

Stavba mostu 9.8.1934

Nese název "Němčický most", i když je postaven na katastru obce Dříteč.

Po 68 letech v roce 2002 proběhla rozsáhlá rekonstrukce mostu ve výši zhruba 30 miliónů korun. Investorem stavby byl Pardubický kraj.

 

Slavnostního předání zrekonstruovaného mostu se zúčastnil i tehdejší hejtman Pardubického kraje ing. Roman Línek.

 

V dubnu 2006 postihly Českou republiku povodně, zajímavé fotografie Němčic při povodni a při běžném stavu naleznete zde.

 

Dne 7. května 2005 se u pomníku obětem II. světové války konala pietní vzpomínka. Občané si připomněli tragickou událost, která se na tomto místě stala v tento den před šedesáti lety, a uctili památku zastřelených spoluobčanů.

Pietní vzpomínka

Při této příležitosti se v Němčické hospůdce uskutečnilo setkání rodáků. Všichni přítomní společně zavzpomínali na život v obci před lety, prohlédli si kroniku obce a fotografie z historie i současnosti.

Setkání občanů